Postovana,   Prilikom uvodjenja adaptiranog mleka u ishranu moje osmomesecne bebe, oko   usana, na obrazima i na vratu mu se pojavila koprivnjaca, bez povracanja i   proliva. Probala sam i hipoalergeno mleko Nan, ali je beba ponovo   reagovala   iako vrlo blagim osipom. Molim Vas za savet oko ishrane dece alergicne na   mleko. Moj sin i dalje sisa, tri do cetiri podoja dnevno, ali nisam   sigurna   da li mu je to dovoljno mleka. Krvna slika mu je u redu i dobro napreduje   (rodjen je sa 3.900g sa 7 mes imao 9.500g). Ja mleko i mlecne proizvode ne   konzumiram po savetu pedijatra, jer sam primetila blage promene slicne   ekcemu oko usiju na vratu bebe kada ja pijem vise mleka. Takodje,   interesuje   me kako deca po prestanku dojenja nadoknadjuju potrebe za mlekom i da li i   kada mogu ponovo da probam da ga uvedem u ishranu svoje bebe. Bila bih Vam   veoma zahvalna da me uputite u neko savetovaliste za ishranu dece sa   alergijama u Beogradu ukoliko mislite da je to potrebno. S postovanjem

    Odgovoreno: 19. 10. 2007.
    • Postovana  Alergija na proteine kravljeg mleka moguci je uzrok promena po kozi koje ima  vasa beba. Dakle, ukoliko doji najbolji izvor mleka je vase mleko do uzrasta  od godinu dana a dva do tri podoja dnevno su sasvim dovoljno mleka za njega,  ostale obroke zamenite vocem, povrcem, mesom i sl. Moze se pokusati sa  sojinim mlekom kao zamenom za kravlje mleko a ponekada deca dobro tolerisu  jogurt iako su alergicna na samo mleko. Sve to morate postepeno isprobati.  Alergolosko savetovaliste tj. ambulantu imate u Tirsovoj