Postovana dr Vojinovic,   moje dete koje ima 22,5 meseca ne zeli da jede voce, povrce, salate, ni   meso koje nije samleveno. Nema nacina koji nismo upotrebili da je   privolimo,   ali ona ne zeli da cak ni u ruku uzme voce, iako ga nikada nije probala u   sirovom obliku! Isti je slucaj i s mesom i povrcem, bilo sirovim, bilo   kuvanim! Kao beba je jela sve kasice od bilo cega, ali sada, kada vec   odavno   jeded vrstu hranu, primorana sam da joj dajem vocne kasice i sokice, iako   ima sve zube, samo da bih je obezbedila vitaminima iz voca! Napominjem da   je   pre 2 meseca krenula u vrtic, tj prvo privatni, pa drzavni, ali i tamo je   ista prica, cak sad i odbija odredjenu hranu, koju je dosada volela,   npr.virsle, jogurt.. Ne znam sta i kako da radim. Pomozite!

    Odgovoreno: 10. 10. 2007.
    •

      Postovana  "Kapriciozno" ponasanje ponekad je razvojno psiholoski problem ovog uzrasta.  Nemojte se previse brinuti, ali verovatno da nesto morate da promenite u  nacinu komunikacije sa devojcicom. Obavezno je stavljajte da obeduje sa svim  ukucanima, insistirajte da sama unosi obroke koliko moze i hoce, nemojte je  stalno nuditi, moliti i slicno. Ponekad pomaze prisustvo drugog deteta ili  dece sa kojima ce hteti da jede. Generalno manje pridajte vaznosti njenim  obrocima pa ce vremenom sama uvideti da to nije dobar metod ucene.  Konsultujte psihologa.