Poštovani,
    već sam Vas pitala za reflekse disanja, da li se mogu povratiti kod deteta, ali Vam nisam rekla ništa detaljno. Naime, moja sestričina je rodjena 08. avgusta ove god., tačno na termin, teška 3,15kg, trudnoća je protekla u redu, prvih 36h je sve bilo dobro, ocena 9, da bi potom dobila konvulzije i pala u komu. Probudila se posle 25 dana, ali je još uvek na aparatu za disanje, prima lek Frizium za konvulzije, nismo sigurni da li ih i dalje ima ili ne. Snimci glave su pokazali neznatno uvećanje 3. i 4. komore mozga,ispitivali su da li se likvor nakuplja - ne, neurohirurg kaže da nije potrebna intervencija. Inače sumnjaju na neki metaboličku ili neurološku bolest, i u toku je ispitivanje likvora,valjda povodom metaboličkih bolesti. Skinuli su je bili sa aparata za disanje na dva dana, ali su posle morali da je vrate. Posle toga su rekli da nema reflekse sisanja, niti disanja. Ostali organi su u redu, ili se bar do sad nije pokazalo da nešto nije u redu. Da dodam, ovih dana će raditi Doppler test.
    Koje je Vaše mišljenje povodom tih refleksa, da li je moguće da se oni nekako povrate?
    Hvala unapred

    Odgovoreno: 05. 11. 2008.
    • Postovana, na zalost Vasa rodjaka verovatno ima neku ozbiljnu i tesku heredo-degenerativnu neurolosku metabolicku bolest i kakava je prognoza i mogucnost uspostavljanja refleksa i popravka stanja svesti vrlo je nezahvalno prognozirati.