Imam sina od 6 god. i ustanovljena je dijagnoza synovit, prima antibiotike amikacin i vankogal već 7 dana a fibrinogen raste, crp i ldh padaju.
    Kako se ovo leči? Inače dete ima pimarnu bolest neuroblastom, tumor izvađen.
    Hvala

    Odgovoreno: 17. 10. 2008.
    • Poštovani,
      Sinovitis je upala zgloba, međutim u slučaju Vašeg deteta upala zgloba nije primarni problem. Neuroblastom je tumor koji ima osobinu metastaziranja u kosti (čak i posle hiruškog odstranjenja tumora metastaze se mogu javiti). Pored ovoga u lečenju se koriste lekovi koji značajno smanjuju imunitet što takođe može uticati na pojavu infekcija u kostima. Dakle, ukoliko je dete imalo upalu zgloba, neophodno je uraditi rentgen okolnih kostiju, te ukoliko su prisutne promene u kostima uraditi dopunsku dijagnostiku (magnetnu rezonancu kostiju i scintigrafiju kostiju) kako bi se utvrdilo šta je pravi razlog pojave upale zgloba. Ukoliko dete ima simptome poput temperature i poremećaja znakova upale (CRP) do postavljanja definitivne dijagnoze neophodno je lečenje antibioticima i nesteroidnim antizapaljenskim lekovima.