Postovana dr Vojinovic,
    moj sin od 4,5 godine trenutno boravi u vrticu u kojem je proglasena epidemija vodenih ospica i sarlaha. on je dosada primio sve vakcine predvidjene za njegov uzrast pa me intresuje kolika je vjerovatnoca zaraze, te klinicke slike oba oboljenja. s obzirom na cinjenicu da ja nisam bolovala niti jednu djeciju bolest, interesuje me da li postoji rizik od zaraze za mene te da li trebam djecaka izolovati iz vrtica.
    s postovanjem,
    jelena

    Odgovoreno: 07. 03. 2007.
    • Postovana Deca se redovnom vakcinacijom ne vakcinisu protiv varicelle i sarlaha tako da Vase dete nije imunizovano i moze da oboli od ovih bolesti. Ukoliko je proglasena epidemija u detetovom obdanistu svakako ce Vam epidemioloska sluzba preporuciti da deca ne borave u tom kolektivu. Naknadno ostajanje kod kuce, posle objave epidemije, ne mora biti od velike pomoci jer inkubacioni period za ove infekcije traje 1 -2 nedelje. Sarlah je bakterijska infekcija a vodene ospice, kako ih vi zovete, tj. varicella virusna i pozeljno je da je dete prelezi u ranom uzrastu. Ukoliko vi niste prelezali varicellu mozete se inficirati i oboleti.