Moja kcerka stara 4,5 god. se ojeda od rodjenja. Do sada to nije bilo tako strasno i crvenilo resavam jekodermom, ali pre neki dan se ojela najgore do sada. Uz to sam primetila jak miris urina i dovela ojed u vezu sa tim. Sanirala sam je kantarion uljem. Da li smatrate da bi trebalo da odnesem urin na analizu, ili jos nesto drugo da uradim od analiza. Napominjem da se dete uredno kupa svako vece, bez izuzetka, a da cak tih dana nije isla u vrtic pa da kazem da se posle WC nije brisala ili slicno. Dete inace izbegava da mokri i dugo drzi mokracu upravo zato sto zna da ce joj to stvoriti osecaj "pecenja". Gledali smo je tri puta na UZ (kod najpoznatijeg decijeg radiologa u Beogradu Dr.Smoljanica)zbog konstantno mutnog urina i pojave urata u urinu. Patoloskih bakterija nije imala u dosadasnjim pregledima urinokulture. I nalaz na UZ je bio b.o. Molim Vas odgovor, unapred zahvaljujem.
    Srdacan pozdrav, mama Biljana Kusakovic.

    Odgovoreno: 07. 03. 2007.
    • Postovana,
      Nisam razumela da li je ojed oko urinarnog ili analnog otvora ali obzirom na ucinjena ispitivanja cini se da je dominantno oko urinarnog otvora. Ipak nije lose proveriti da li ima prisustva patoloskih bakterija u stolici (ima li povremeno penusave prolivaste stolice?). Posebno zelim da naglasim da cesto pranje i tretman razlicitim higijenskim sredstvima (vlane maramice, parfimisani sapuni i sl) nije pozeljan jer upravo ova sredstva mogu izazivati lokalnu iritaciju koze. Ipak, pozeljno je uraditi opsti pregled urina (odrediti pH urina, sediment) , uzeti bris sa koze (na bakterije i gljivice, a da predhodno bar nekoliko dana nije koza tretirana nekim sredstvom), uzeti i koprokulturu. Izbegavajte cesta pranja, kozu tretirajte spolja samo uljanim AD kapima i odrzavajte suvom (cesta promena vesa bez predhodnih pranja). Ukoliko ste u mogucnosti javite se decijem nefrologu.