Poštovana doktorka,
    mom sinu su postavili dijagnozu pfapa sy i rekli da bi operacija trećeg krajnika znatno poboljšala stanje, odnosno napadi temperature bi bili ređi. Moj sin je u avgustu napunio tri godine, pa me interesuje da li se operacja može odložiti za sledeću godinu, tj. kad on napuni četiri godine, jer sam od nekih lekara saznala da se krajnici ne skidaju pre pete godine života zbog oštećenja sluha. Njemu je sa godinu dana dijagnostikovan sekretorni otit i trinaest upala uva, te je urađena paracenteza sa ugradnjom cevčica, nakon čega je on bio bolje. Imao je česte temperature sa  se 100, crp100, le 60, i primao jake antibiotike, radi se o Meronemu, što je mene kao majku jako zabrinulo.
    Molim Vas da mi kažete da li se skida samo treći krajnik ili sva tri krajnika kod pfapa sy.
    Unapred zahvalna majka

    Odgovoreno: 06. 10. 2008.
    • Poštovana,
      Kod PFAPA sindroma savetuje se skidanje svih krajnika, ako je moguće u zimskim mesecima četvrte godine života. Dakle, treći krajnik uklonite odmah, kako biste sprečili dalje oštećenje sluha, a ostale krajnike možete ukloniti i naknadno, ali će verovatno biti neophodno da to uradite što pre.