Postovana,ovaj clanak mi je poslao prijatelj koji ima dvogodisnje dete i koji je odlucio da ne vakcinise svoje dete.Ja imam dvoje dece,od 15 i 14 godina i oboje sam redovno vakcinisao.Zamolio bih Vas za misljenje i stav danasnje medicine po tom pitanju...Nadam se da cete imati vremena da procitate clanak,zanimljiv je meni,a verujem da ce i Vama,pogotovo jer je iz Vase struke...Srdacan pozdrav.

    Odgovoreno: 25. 08. 2007.

    • Postovani Postavili ste mi jedno od najtezih pitanja na koje bojim se ni kao lekar, pedijatar, imunolog i majka dvoje uredno vakcinisane dece ne mogu da odgovorim sa da ili ne i da pouzdano stojim iza te tvrdnje. Pristrasan odnos prema cinjenicama u medicini i nedostatak dovoljnog broja kontrolisanih studija na dovoljno velikim uzorcima bolesnika i u 21. veku pred lekare stavljaju krupne dileme i vecito preispitivanje da li negde gresimo. Mogla bih Vam navesti bar duplo takodje medicinski vrlo uglednih dokaza koji opovrgavaju tvrdnje navedene u tekstu koji ste mi prosledili tj. dokazi koji potvdjuju velike koristi od vakcinacije. Ipak, mi lekari uvek moramo da sumnjamo i preispitujemo svoje stavove i periodicno ih proveravamo. To je zapravo nacin kako saznanja u medicini napreduju i verovatno je jedina istina DA JE ISTINA NEGDE NA SREDINI (NI ZA NI PROTIV) a gde je ta prava sredina tj. kada dati vakcinu, koju, od kog proizvodjaca i sl. saznajemo kroz svakodnevna iskustva i podatke koje prikupljamo i pomocu kojih revidiramo svoje stavove. Ipak, na nivou sadasnjih saznanja i dokaza za i protiv mi usvajajmo zajednicke stavove i preporuke za lecenje (i vakcinaciju) i dok god se ne sakupi dovoljan broj dokaza da negde postoji greska svi smo duzni da postupamao po tim preporukama. U suprotnom rizikujemo da preuzmemo odgovoronost za licni stav i moguce posledice a zamislite koliko bi tek onda nezeljenih efekata po zdravlje bilo kada bi svaki lekar lecio po svom licnom stavu, osecaju i utisku. Dakle, evo primera: u eri vakcinisanja i do 100% stanovnistva nije tesko epidemioloski dobiti podatak da su svi oboleli od raka nekada bili vakcinisani, ali pravi odgovor na pitanje da li je vakcina izazvala bolest ili ne dobili bi ako dokazemo: zasto se samo mali procenat, od ukupno vakcinisanih, razboli od malignih ili autoimuni bolesti? Statistika je cudna nauka, sto god da ukrstite dobicete neki rezultat pa ce vam se on uklopiti ili nece u osnovnu ideju koju imate. Ne bih da polemisem, pravi odgovor ne mogu da vam dam ali ako ce vam biti lakse preporucujem da ovaj problem sagledate kroz cinjenice: a) vasa su deca vakcinisana kao i milioni druge dece koja se zbog toga ne razboljevaju masovno od teskih bolesti; b) vasa su deca, hvala bogu, zdrava uprkos vakcinaciji c) cak i da ima nekog uticaja, vakcinacija sigurno nije jedini uzrok za pojavu malignih i autoimunih bolesti d) ja sam kao lekar, pedijatar, imunolog i roditelj, imajuci u vidu sve cinjenica za i protiv svoju decu vakcinisala e) "teorija zavere" sa idejom da se pomori 4/5 covecanstva ipak je vise svojstvena filmskoj industriji nego realnom zivotu (a nasu je zemlju preskupo vec kostalo naivno verovanje u ovakve teorije). Ne postoji biolosko oruzje koje nece unistiti i onog ko ga je stvorio, ako i postoje ljudi sa takvim idejama i moci sigurno to znaju, makar iz filmova).