Koliko dugo sa razmacima moze da se koristi sirup Aerius? Mojoj deci vrlo cesto curi nos i spusta im se na zdrelo ili bronhije, dobiju laringitis, tako da to sprecim sirupom. Hvala

    Odgovoreno: 21. 09. 2008.

Komentari na pitanje: #10404

    • Koliko dugo mogu da koristim lek aerius u kontinuintetu kod bebe od 1, 5 god

    • Claritin je loratadin 10mg, aerius je desloratadin 10mg. Kao direktni metabolit loratadina, desloratadin (aerius) nema dokazanih prednosti u odnosu na loratadin iako nasi lekari forsiraju upotrebu aeriusa pretpostavljam pod uticajem farmaceutskog lobija. Citat: "loratadine was eventually approved by the fda in 1993[2]. It accounted for 28% of schering's total sales[citation needed]. The drug continued to be available only by prescription in the u. S. Until it went off patent in 2002. [citation needed] it was then immediately approved for over-the-counter sales. Once it became an unpatented over-the-counter drug, the price dropped precipitously, and insurance companies no longer paid for it. In response, schering launched an expensive advertising campaign to convince users to switch to desloratadine (descarboethoxyloratadine, trade name clarinex) , which is the active metabolite of loratadine. A 2003 study comparing the two drugs found that "there is no clinical advantage to switching a patient from loratadine to desloratadine. " nacin primene i doziranja lekova baziranih na loratadinu i desloratadinu je apsolutno isti. Pozdrav