Molim Vas jako sam uplasena, imam bebu staru 3 mjeseca i bila sam kod jednog pedijatra koji mi je rekao da stanem sa kapima, jer joj je fontanela 1,5 x 5. Jako sam se uplasila da li ce brzo srasti i koliko vremena treba da to sraste?

    Odgovoreno: 21. 09. 2008.
    • Postovana Mora da ste pogresili 1,5 x 5 je dosta neobicna i velika dimenzija za fontanelu. Verovatno se radi o 1,5x 0,5. Nema dokaza da uzimanje vitamina D utice na velicinu fontanele i brzu njenog srastanja vec je kod sumnje na prebrzo zatvaranje fonatnele potrebno uraditi dopunska isptivanja da se utvrde pravi uzroci. Slobodno nastavite da svojoj bebi dajete 2 kapi Vigantola, a ako fontanela prebrzo srasta javite se neurohirurgu ili decijem neurologu

Komentari na pitanje: #10160

    • STANKOVIC DR Slavica 27. 02. 2013.

      Velicina fontanele nije u srazmeri prevencije rashitisa d vitaminom. Velicina fontanele je povezana sa brzinom kostanog sazrevanja, razlikuje se od deteta do deteta. Mali promer nije razlog za ukidanje d vit, kao sto veliki promer nije razlok za povecanje doze advit.