Poštovani!
    Jako me zanima vaše mišljenje u vezi vakcine mmr, posebno zato što moj sin puni sutra godinu, a čeka ga ta vakcina. Pitam, jer su mišljenja u svetu o njoj katastrofalna. Da li je krajnji rok za primanje 15 meseci? Takođe, kolaju informacije da ih naša zemlja i nema (cena im je skočila sa 15 na 50 evra), te da je zalihama kojima naši domovi zdravlja raspolažu, istekao rok?!
    Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 26. 06. 2009.
    • Poštovani,
      to jeste priča koja se često priča pogotovu ovakvim putevima ali zvanično ne stoji da ima povezanosti ove vakcine i neke negativne kasnije reakcije na dete i njegovo zdravlje. Trenutno vakcine ima i ona je potpuno ispravna i sa rokom koji joj daje bezbednost i ne verujem i da se može kupiti u apoteci. Rok za njenu aplikaciju je rastegljiv ako postoje razlozi, ali se savetuje do 15 meseci da se primi i ne treba taj rok pomerati ako ne treba. Postoji mogućnost reakcija na ovu vakcinu jer ima delom žive ali umrtvljene delove uzročnika ali to nisu reakcije opasne po zdravlje deteta i sigurno je da oboljevanje od ove bolesti donosi mnogo veće probleme po zdravlje. Važno je da se dete pripremi za ovu vakcinu tako što se odabere period kada nema obolelih u njegovoj blizini tj. kući, kada se uradi kks i utvrdi da dete nije u anemiji i nekoj skrivenoj infekciji ili inkubaciji i kada se pažljivim pregledom po sistemima utvrdi da je zdravo. Neophodno je da dete nije alergično na celo jaje.