Molim vas, već sam pisala, ali bez odgovora. Želela bih da mi pojasnite stanje "balanitis" koje je dijagnostikovano mom 18. mesečnom sinu, ali mi niko nije dao objašnjenje kako se to javlja. Higijenu vodimo urednu, do sad nije imao nikakvih urinarnih problema, a ni genitalnih, i nosi pelene. Pa vas molim za objašnjenje da bismo eventualno znali za ubuduće na šta da obratimo pažnju. Rekli su nam da samo menjamo obloge od kamilice, što i radimo i to polako prolazi, s tim što dete ne da da mu se povuče malo kožica prilikom kupanja što smo obično radili.
    Hvala.

    Odgovoreno: 19. 06. 2009.
    • Poštovani,
      balanitis je infekcija glavića penisa i nije ozbiljno oboljenje ako se pažljivo i strpljivo prati, održava redovna higijena i često menjaju pelene posebno kada je velika vrućina. Postoji lokalna osetljivost i dete zato i ne dozvoljava dodir, ali ako je prisutan zamućen iscedak i crvenilo pored ispiranja kamilicom ili rastvorom acidi borici 3%, potrebno je 2 x dnevno premazati glavić enbecinom ili chloranfenicolom za oči u trajanju od 5 dana. U buduće nemojte svakodnevno povlačiti prepucijum i ispirati jer tako rušite prirodnu odbranu od infekcije nego samo genital prati blagim sredstvima za pranje. Ako se problem ponavlja treba konsultovati dečijeg hirurga.