Poštovani, obraćam Vam se preporukom! Kolegica sam, ljekar na specijalizaciji hematologije za UKC RS, Banja Luka. Imam bebu koja će za 10 dana imati tri mjeseca. Uredna trudnoća, prirodan porod, porođajna težina 3850g, 54cm. Isključivo dojena prvi mjesec, dobila 1.5kg, na drugoj kontroli 2kg, beba kojoj je uključena formula jer je počela da protestuje kad je dojenje u pitanju s obzirom da sam ja, majka, bila danima pod stresom, uznemirenost se i na nju prenosila uz sav napor i konstantan plač morali smo uzeti formulu, tu nastaje dodatno odbijanje sisanja jer je flašica postala lakši način. Moguće da griješimo i da njena nezadovoljstva rješavamo hranom. I sama sam primjetila da je zadovoljna jedino sita. Noću se budi na sat, traži bočicu, pojede oko 50ml i nastavi da spava. Sad je to beba od 7.500kg ako ne i nešto grama više. Ne možemo uspostaviti hranjenje na tri sata, niti više znam koliko je ml po obroku njoj dovoljno a vidno dobija na težini. S očeve strane postoji genetska predispozicija za gojaznost ali svjesna sam da je to samo predispozicija ali da su navike ono što do toga i dovede. Napomenula bih da je naš izbor Aptamil. Molim Vas za savjet. Smatrate li da dijete ima prekomjernu težinu, šta treba da poduzmemo? Unaprijed zahvalna!

    Odgovoreno: 31. 05. 2022.
    •                            Vaša beba je sa tri meseca skoro udvostručila svoju  TM sa rođenja,a to se obično dešava u  petom mesecu.Mada  i genetski faktori imaju  važnu ulogu, ali očigledne su greške u ishrani.Naročito hranjenje bebe noću,na sat vremena.Hrana  nije način da smirite svoju bebu.Nađite način da   drugačije  smirite  bebu: mazite je ,šapćite joj,dodatno okupajte-kupanje obično smiri bebu,dajte joj vodu noću, a ne mleko i ona će se smiriti i zaspati.Pokušajte da nađete šta joj odgovara,eksperimentišite.Naoružajte se strpljenjem i upornošću I pre svega smirite sebe, jer  kako ste i sami primetili -uznemirena majka-uznemirena beba. Potražite pomoć :slušajte savete pedijatra koji prati dete,idite češće na kontrolu i ako je potrebno potražite i vi pomoć da bi se smirili.                                                                                Nemojte zaboraviti: to je vaše dete i Vi  najbolje poznajete svoju bebu . Lakši način nije uvek pravi način  da rešite problem. Gotovog recepta nema  uvek. Potrudite se, konsultujte i  rezultat neće izostati. Pozdrav Dr Vesna Vojnović Čolović,specijalista pedijatrije,                                                                                                                                                                                         pedijatrijska ordinacija  Kinder Care.