Postovani ,mojoj devojcici 2godine su izalse male bubiljice na rukici ispod lakta sa unutrasnje strane . Danas smo isli kod pedijatra receno nam je da je herpes Mene zanima da li je to opasno,Kako je mogla da dobije,niko od nas nije imao herpes da se prenese,nije bila bolesna ,ne ide u vrtic ,nije prelezala boginje Receno nam je da mazemo cink kremom

    Odgovoreno: 23. 05. 2022.
    •                          HSV (herpes simplex virus ) je zarazni virus koji se prenosi direktnim kontaktom - sa obolele osobe,sa aktivnim promenama ,ili                                                                                                                                                                                                             -kontaktom sa  asimptomatskim kliconošom.                                         Postoje  dva tipa virusa: HSV-1-uzrokuje oralni herpes;                                                                                                                                                                                                                                          HSV-2-izaziva genitalni herpes.                                                                                                                                                                                                                    Veliki broj osoba nikad ne doživi izbijanje virusa na površinu,ali su zarazne i mogu preneti virus. Virus je prisutan u organizmu,u nervnim želijama inficirane osobe,do kraja života. Može da se javi samo jedno izbijanje virusa na površini kože ili sluznice i nakon toga virus miruje,ali je i dalje prisutan. Neke osobe mogu imati redovno izbijanje simptoma na površini kože ili sluznice-oboljenje. Okidači koji mogu dovesti do ponovnog izbijanja simptoma su: hronični stres,virusne infekcije koje dovode do pada imuniteta,druga hronična oboljenja,prekomerno izlaganje sunčevoj svetlosti itd.                                                                                            Virus se može dokazati testiranjem na HSV (uzimanjem brisa sa promene).Ako nema vidljivih simptoma može se testirati krv na antitela HSV.               Pozdrav Dr Vesna Vojnović Čolović,specijalista pedijatrije,                                                                                                                                                                                           pedijatrijska ordinacija  Kinder Care.