Poštovani Bebi sam čistila nosić sa Marisol hipertonica 3% sterile od 5ml /ampule. Beba se pomjerila i slučajno je malo upalo u oko. Zanima me da li bebi nesto moze naskoditi ocima to ili? Jer mi je apotekiarica rekla da su te ampule samo za nosić. Posto znam da se fiziološkim rastvorom moze i oko isprati.

    Odgovoreno: 29. 04. 2022.
    •                  Fiziološki rastvor je 0,9% rastvor NaCl. Koristi se za nazalnu higijenu.   3% rastvor  (ili 2,2 %  rastvor ) je hipertonični rastvor  i koristi se za inhalacije ili  se sprej prska u nos kod zapušenosti nosa i pojačane sekrecije iz nosa.Deluje tako što ublažava edem i zapaljenje disajnih puteva,omekšava gustu,lepljivu sluz,ubrzava i olakšava izbacivanje sekreta.Ako dospe u oko,potrebno je oko isprati običnom vodom ili fiziološkim rastvorom. Za nos se obično koristi rastvor u spreju ,a ampule se koriste za inhalacije.    Pozdrav                                               Dr Vesna Vojnović Čolović,specijalista pedijatrije,                                                                                                                                                                                                        pedijatrijska ordinacija  Kinder Care.