Postovani moj sin ima 19.5 meseci i neće da priča. Retko ponekad moze da se čuje va, va, ili ma, ma ili u-ve i to je sve. Al jako jako retko. Dao sam ga u vrtic sa 18 meseci, u nadi da ce sa drugom decom pre propričati. Zabrinut sam jako jer nailazim na razne tekstove na internetu od pedijatara gde se navodi da bi on u ovom dobu trebao mnogo više. Druga deca iz okružena i od rodbine su čak mlađa od njega, a mnogo više sastavljaju slogove i pričaju. Kao svaki roditelj sam preplašen jer je MMR primio sa 14 meseci iako svi su mi savetovali da odlazem do 2 godine jer dete nece pricati, kao i zbog autizma. Preprašen sam. Molim vas dajte mi savet sta da radim? Deca sa autizmom imaju lutkasto lice sa malom bradom, odvajaju se od druge dece, radije se igraju sa tockom nego sa crlim autićem, ispustaju vise zvukove, krike, vristanje, nego jasne slogove ma-ma, ba-ba itd. Od 10 pokazatelja koje sam procitao sa interneta 8 sam primetio kod njega. Preplasen sam, a sa ženom nemogu da pričam o tim stvarima. Sta da radim?

    Odgovoreno: 08. 03. 2022.
    •                   Važno je proceniti da li postoje preduslovi da  li će dete progovoriti a ne  kada će kalendarski dete  da progovori,što zavisi od više fatora.Zakažite pregled deteta kod logopeda i dobićete pravi savet.Pozdrav                                                                                                                                                                                     Dr Vesna Vojnović Čolović,specijalista pedijatrije                                                                                                                                                                                                         pedijatrijska ordinacija Kinder Care.