Postovani, Djevojcica rodjena 12.01.2022, tezina 3240, otpusna 3160. Na kontroli 11.02.2022. Imala 3700, na sta me je patronazna upozorila da je malo, ali pedijatar je rekao da je ok. Beba je na adaptiranoj formuli. 22.02. Beba ima 4050, a 26.02. 4090, patronazna sestra i dalje smatra da beba ne naoreduje dovoljno ibda trazim savjet drugog pedijatra. Da li beba zaista ne naoreduje dovoljno ibda li da nadjem novog pedijatra? Beba je dobrog opsteg stanja, ne jede dovoljnu militrazu ukolilo je ne budim, tako da je u zadnje vrijeme budim i ima 6 do 7 mokrih pelena i 1 do 2 sa stolicom. Hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 28. 02. 2022.
    •              Teško je dati  potpun odgovor bez  kompletne anamneze i pregleda deteta.U prvom mesecu  zdravo ,doneseno novorođenče dobije bar 550 gr,može i duplo i više, u drugom mesecu prosečno 850 gr, u trećem prosečno  7oogr,,u četvrtom 600 gr itd.Trebalo bi dnevno da dobije bar 20-25 gr,može i više. Odojče udvostruči telesnu masu u petom mesecu,utrostruči sa godinu dana. Između 22.02. i 26.02 ( za 4 dana beba je dobila samo   40gr (trebalo bi bar duplo).                           Ako je beba dobrog opšteg stanja i ne jede dovoljnu  militražu ( niste naveli koliko ) povećajte broj obroka- obroci na 2-2,5 sata . Merenje  telesne mase i kontrola pedijatra  na 10-15 dana, dok ne poćne više da dobija u telesnoj masi.  Pozdrav                                                                                                                                    Dr Vesna Vojnović Čolović,specijalista pedijatrije                                                                                                                                                                                                           pedijatrijska ordinacija  Kinder Care.