Poštovani, dete je primilo uredno sinflorex i sada ima 3,5 godine. U brisu često ima streptokok pneumonia (i upale uha, često je na antibioticima), pa razmišljamo da mu damo i Prevenar 13 sada, jer smo vrlo zadovoljni učinkom Prevenara kod starijeg deteta. U nekim stranim studijama našli smo da Prevenar 13 može da se da kod dece starije od 18 meseci iako su primili Sinflorex. Hvala unapred na odgovoru!

    Odgovoreno: 22. 02. 2022.
    •                   Vakcinacija protiv bakterije Streptococus pneumonie  vrši se ili  Synflorix ili Prevenar 13 vakcinom. Vakcinacija podrazumeva tri doze:  1)sa 2 meseca,2) sa 3,5 meseci i 3) sa 5 meseci (zajedno sa Pentaximom).Revakcinacija  je u drugoj godini života (jedna  doza).                                                                                                                Predhodno nevakcinisana  deca starija od 18 meseci, dobijaju dve doze ,ili jedne ili druge vacine,u intervalu od 2 meseca.                                                                        Deca starija od 2 godine, do 5 godina,ako nisu vakcinisana, dobijaju jednu dozu (ili jedne ili druge vakcine).                                                                                                  Postoji još jedna vakcina protiv pneumokoka: 23-valentna  polisaharidna pneumokokna vakcina koja se daje deci starijoj od 2 godine , prema određenim medicinckim indikacijama,ugl.teške hronične bolesti itd.   Pozdrav                                                                                                                                                    Dr Vesna Vojnović Čolović,specijalista pedijatrije                                                                                                                                                                                                           pedijatrijska ordinacija Kinder Care.