Poštovani,

    Da li je potrebno bebi nakon godinu dana starosti dodavati po dva grama dnevno morske soli u ishranu? Beba se hrani isključivo domaćim kasicama od organskih sastojaka (povrće, voće, žitarice, meso zastupljeni u ishrani kao i jogurt i sir, maslinovo ulje..) i AD. Takodje, kada bu trebalo početi dinstati na maslinovom ulju?

    Hvala na odgovoru

    Odgovoreno: 04. 02. 2022.
    •                    Hrana bez soli  (NaCl-kuhinjska so)  je bljutava samo odraslima , koji su već navikli na začinjenu i slanu hranu.  Ne žuriti sa dodavanjem soli, jer ne znači da će beba pojesti, samo zato što je hrana posoljena.Previše soli koja se dodaje u u povrće,može da optereti nezrele bubrege malog deteta i da dovede do njihovog oštećenja ,kao i porasta krvnog pritiska,naročito ako u porodici neko ima probleme sa hipertenzijom. Bubrezi nakon rođenja postepeno sazrevaju i ne mogu da se izbore sa velikom količinom Na, elektrolita koji je već prisutan u brojnim prirodnim namirnicama (mleko,povrće) i fabričkim proizvodima kojima se s dodaje. Zato izbegavati soljenje hrane koja se sprema za decu i ograničiti  unos namirnica  i jela u kojima je zastupljena velika količina soli (supe,mesne prerađevine,sirevi,grickalice,gotovi sosovi i konzervisana hrana ).                                                                                                                                                                                                Hranu malog deteta  začiniti  svežim začinskim biljem:peršun,celer,bosiljak,ruzmarin,beli luk itd;postepeno uvoditi u ishranu i ne preterivati.Ne davati mesne prerađevine i gotove sosove zbog velikog procenta soli.                                                                                                                                                                                                 Maslinovo ulje možete koristiti  na sve načine. Pozdrav                                                                                                                                                                            Dr Vesna Vojnović Čolović,specijalista pedijatrije                                                                                                                                                                                                           pedijatrijska ordinacija Kinder Care.