Postovani, moja devojcica ima tri godine. Od jula kontrolisemo trombocite. Krecu se od 160 do 200. U prilogu Vam saljem poslednju krvnu sliku. Krv je vadjena iz vene. Osim povremenog curenja iz nosa zbog hladnog vremena, nema nikakvih tegoba. Da li snizeni trombociti ukazuju na neku bolest ili stanje? Koliko je to zabrinjavajuce i sta mi savetuje? Hvala puno na odgovoru. Pozdrav, Katarina

    Odgovoreno: 31. 01. 2022.
    •

                     Trombocitopenija je smanjen broj trombocita u cirkulaciji ispod 150 ( 100 ) x 10 na  9 (normalno od 150 000 -400 000).Trombocitopenija nastaje zbog smanjenog stvaranja, pojačane razgradnje ili poremećaja njihove raspodele. Imaju ulogu u zaustavljanju krvavljenja.Normalno žive 7 - 10 dana.Vrednosti ispod 30 000 zahtevaju lečenje.                                                                                                                                                                                                                                                                  Može da bude:   - ITP-idiopatska trombocitopenija ili nepoznatog uzroka (najčešće imunološki poremećaj).                                                                                                                              -sekundarna               "                           -posledica neke druge bolesti (kod dece najčešće posledica virisne infecije.                                        Savet: kontrola pedijatra,po potrebi hematologa.Vrednosti koje ste navelisu u granicama normale.