Postovanje,imam sina 16 meseci i alergican je na jaja, mleko, kikiriki, bananu, junetinu, i u razgovoru sa nekim doktorima odlucili smo da ne vakcinisemo sina od decijih bolesti, odnosno vakcinama koje se daju od rodjenja, jer prvu vakcinu koju je bio primio je bila ona za hepatitis i jos nesto mislim roto virus, i nije je dobro podneo poceli su limfni cvorovi da mu se uvećavaju posle 10 dana i odma nakon vakcine je bio uzasno crven nesto kao koprivnjaca, ali hvala bogu uspeli smo to prevazići, moje pitanje je da li je bolje da ne primi ostale vakcine zbog svoje alergije ili vi mislite drukčije? Hvala puno unapred!

    Odgovoreno: 19. 01. 2022.
    •              Kontraindikacije za vakcinaciju  mogu da budu:   OPŠTE KONTRAINDIKACIJE:-akutne bolesti;                                                                                                                                                                                                                                                                    -febrilna stanja;                                                                                                                                                                                                                                                                    -anafilaksija na komponente vakcine;                                                                                                                                                                                                                              -teže neželjene reakcije na predhodnu dozu vakcine;                                                                                                         za žive virusne vakcine kontraindikacije su i:         -stanja smanjene otpornosti organizma(imunodeficijentna stanja usled malignih bolesti,terapije antimetabolicima,većim dozama kortikosteroida,alkilirajućim jedinjenjima,ili druga stanja imunosupresije).                                                                                                                                                          POSEBNE KONTRAINDIKACIJE-navedene su za svaku vakcinu posebno.                                                                                         Kontraindikacija  može da bude:           PRIVREMENA  KONTRAINDIKACIJA  ZA VAKCINACIJU-određuje pedijatar koji sprovodi vakcinaciju i upisuje u zdravstveni karton.                                                 TRAJNA KONTRAINDIKACIJA ZA PRIMENU ODREĐENE VAKCINE-ODREĐUJE STRUČNI TIM   na zahtev pedijatra koji sprovodi imunizaciju (pedijatar,epidemiolog,imunolog,neonatolog,neurolog itd po potrebi) .                                                                                                                              Dakle,potrebno je konsultovati navedene subspecijaliste ,u saradnji sa vašim pedijatrom.Pozdrav                                                                                        Dr Vesna Vojnović Čolović,specijalista pedijatrije                                                                                                                                                                                                           pedijatrijska ordinacija Kinder Care.                                                                                  -