Postovanje i dobar dan. Decak od 6 godina vec 7. put biva zarazen decijim glistama " Enterobius vermicularis " i pored redovne terapije " Soltrik " , parazit se vraca. Zanima nas da li nam Dr. Vojislav Perisic moze pomoci u tome ?! Iz Cacka smo i nemamo mogucnost da dolazimo cesto za Bgd. u potrazi za resenjem. Sve najbolje i pozdrav.

    Odgovoreno: 14. 01. 2022.
    •               Enterobius  vermicularis spada u bolesti prljavih ruku.Povedite računa o održavanju lične higijene:pranje ruku,redovno seći nokte (obratiti pažnju na grickanje noktiju),pranje svih predmeta koje je dete koristilo (naročito igračke),pranje odeće........Verovatno se  tu negde nalazi uzrok recidiva.

      Radi se o parazitima koji žive u završnom delu debelog creva.Utoku noći gliste izlaze u čmar i u naborima čmara polažu jaja.Iz jaja se razvijaju nove gliste i vraćaju u završni deo debelog creva.Dakle,ujutro je čmar pun jajašaca Enterobiusa.To izaziva svrab,dete se češe,jajašca dospevaju na ruke i sa ruku se dalje raznose.na igračke,druge predmete koje  dete koristi  i mogu se  zaraziti druge osobe.Sa prstiju ili zaraženih predmeta jajašca ponovo dospevaju usta i ponovo  dolazi do infekcije.                                                                                                                                                                                                                                                                             Gliste se izbace iz organizma posle jednodnevne terapije(Soltrik).Obavezno pranje čmara   UJUTRO,SAPUNOM I VODOM,PRANJE RUKU,IGRAČAKA,PREDMETA,GARDEROBE........Pozdrav                                                                                                                                                                                              Dr Vesna Vojnović Čolović,specijalista pedijatrije                                                                                                                                                                                                          pedijatrijska ordinacija Kinder Care.