Kako resiti opstipaciju kod trogodisnjeg deteta? Ide svaki 3-4dan u vc, kaka bude velika dosta. Nije uvek tvrda. Imam osecaj kao da se steze. Stane(stojecki se stegne) i krene da steze guzu i tako sve dok bas ne uspe da zadrzi ona se iskaki. Jede corbasto svaki dan, voce, pije dosta vodu.

    Odgovoreno: 27. 12. 2021.
    •             Opstipacija se rešava:1.promenom načina života;                                                                                                                                                                                                                                               2.promenom načina ishrane;                                                                                                                                                                                                                                             3.medikamentozna terapija.                                                                                                                                                                                                         PROMENA NAČINA ŽIVOTA:-povećati fizičku aktivnost deteta;                                                                                                                                                                                                                                    -vežbati defekacijski refleks (da odsedi svaki dan na noši posle obroka,najbolje ujutru nakon doručka).                                                       PROMENA  NAČINA ISHRANE:-izbegavati konzumiranje rafinisanih , prečišćenih namirnica kao što su slatkiši:keks,čokolade,grickalice.....                                                                                                    -izbegavati beli hleb i belo pecivo. Koristiti crni hleb,integralni hleb sa jednom ili više žitarica,kukuruzni  hleb....                                                                                            -izbegavati banane,rendane jabuke,pirinač,veće količine šargarepe i dunja.                                                                                                   U ishrani bi trebalo da budu zastupljenje velike količine žitarica,mekinje,musli,korn flakes; određene vrste voća (mandarine,nektarine,pomorandže,kruške,šljive,breskve,,kajsije,grožđe.....Ovo voće se može konzumirati sveže,sušeno ili u obliku kompota.Naročito pomaže uzimanje soka od krušaka.  Zeleno povrće takođe.                                                                                                                                                                                                                                                             MEDIKAMENTOZNA TERAPIJA: Lactuloze-MIP ili Portalak sirup uz konsultaciju i praćenje pedijatra.