Poštovani,beba od 13 meseci ima problema sa zatvorom od 6mes života.Od drugog meseca je imala par krvavih stolica i koristi ha mleko.Na ishrani je bez kravljeg mleka,soje,maslaca ali boljitak nema.Imate li neki savet dok ne dodjemo na pregled

    Odgovoreno: 17. 12. 2021.
    •                    Potrebno je povećati količinu vode i druge tečnosti, koje dete pije (ne mleko).U ishrani  potrebno je izbegavati rafinisane,prečišćene namirnice kao što su slatkiši.Takođe izbegavati beli hleb i belo pecivo.Koristiti crni,kukuruzni ili integralni hleb sa jednom ili više žitarica.  Izbegavati banane,rendane jabuke,pirinač,šargarepu,dunju.                       U ishrani trebalo bi da budu zastupljene veće količine žitarica,mekinje,musli,korn fleks,Takođe zeleno povrće i određene vrste voća:mandarine,pomorandže,nektarine,šljive,breskve,kajsije,lubenice,dinje,grožđe.Voće se može konzumirati sveže,sušeno ili u obliku kompota.Naročito pomaže uzimanje soka od krušaka.                                                                                                                                                                                                                                                 Prvenstveno je potrebno promeniti način ishrane.Mogu se primeniti i lekovi.Zbog efikasnosti i neškodljivosti ,preporučujem Lactulose - MIP  ili  PORTALAK sirup.  Pozdrav                                                                                                                                                                                                                                 Dr Vesna Vojnović Čolović,specijalista pedijatrije                                                                                                                                                                                                         pedijatrijska ordinacija KInder Care.