Djevojcica od 2 god i 3 mjeseca je pocetkom 10og mjeseca bila prehlađena. Imala je napadaj pseudokrup i nakon toga se kroz neko vrijeme prehlada povukla. Koristili smo Prospan sirup i kapi za nos. Nedugo zatim dobila je temperaturu u trajanju od 2 dana. 10ak dana nakon toga javlja se nekakav zvuk pri izdisaju. U pocetku je bio gotovo pa cijelodnevan, izrazajniji pred spavanje, ali samo kada bi disala na usta. Na pregledu je lijecnik rekao kako cuje minimalan šum u plucima koji ne bi okarakterizirao kao bronhitis i da nastavimo s terapijom Prospan sirupom i kapima za nos. Uz tu terapiju daje nam i kapi Salbutamola od 1mg za oralnu primjenu 4 dana. Na kontroli su pluca potpuno čista, međutim zvizduk je tu i dalje. Doktor kaze da se radi o zaostalom šlajmu, da se ne radi o dugotrajnoj prehladi nego o razlicitim virusima koji idu jedan za drugim. Nakon igre na otvorenom jako je tesko disala i nakon toga je dobila salbutamol za inhaliranje i dijagnozu "pocetak opstruktivnog bronhitisa" Međutim, zvizduk kod disanja je stalno prisutan, nakon inhalacija salbutamolom se malo smiri. Bez vrućice, ponekad suhi kasalj, otprilike najvise 4x na dan, isto tek nakon napora. Nakon prestanka uzimanja salbutamola receno mi je da jos neko vrijeme inhaliram djevojcicu 3x dnevno fizioloskom otopinom, to sam radila i prije salbutamola ali poboljsanja nema. Dakle, djetetu je bolje samo dok je na salbutamolu. Ono sto me brine jest to da se zvizdanje i otezano disanje sada javlja nakon nekog tjelesnog napora, recimo kada kroz igru trči ili se na neki drugi način umori, a ne stalno. Dakle čujno je samo nakon umora. Trebam li se bojati astme i koje bi ste vi pretrage predlozili?

    Odgovoreno: 13. 12. 2021.
    •                   Ne morate se bojati astme.Kako dete raste,disajni putevi se šire i zviždanje će prestati.   Pozdrav                                                                                                   Dr Vesna Vojnović Čolović,specijalista pedijatrije                                                                                                                                                                                                         pedijatrijska ordinacija  Kinder Care.