Poštovani,

    Imamo bebu od godinu dana koja dobro napreduje.Trebalo da je uskoro poverimo baki na čuvanje.Saznala sam da baka ima herpes simplex (kožni herpes koji se s vremena na vreme pojavljuje na usni ili obrazu), pa me zanima da li se može preneti na bebu i kada nije u aktivnoj fazi i da li beba treba da dolazi u kontakt sa osobama koje imaju ovo oboljenje?

    Odgovoreno: 08. 12. 2021.
    •          Virus Herpes simlex 1 ,nakon prve infekcije ostaje u organizmu u nervnim ćelijama i može se ponovo aktivirati periodično ,uzrokujući ponovnu pojavu simptoma na koži,najčešće na istom ili približno istom mestu.                                                                                                                                                                                            Nosioc virusa može preneti virus i kad nema prisutnih promena na koži,ali je najzarazniji od trenutka pojave plika do pojave kraste.Pozdrav                               Dr Vesna Vojnović Čolović,specijalista pedijatrije                                                                                                                                                                                                         pedijatrijska ordinacija Kinder Care.