Zdravo, beba ima 9. mjeseci.. pedijatrica nam je od nekih 2 mjeseca rekla da pocnemo sa prevlacenjem kozice na glavicu i poveli smo ali nije bilo uspješno samo se malo uspjeo vrh vidjeti i to je to. Na zadnjem pregledu ona mu je na silu malo prevukla i kozica je popucala i prokrvarilo je.. i rekla nam opet da prevlacimo inace da cemo imati problema.. i ja sam pokušala medjutim beba sad ne da bi da pokušam a kamoli nesto vise opire se place kao da ga boli. Da li je to veliki problem i sta da radimo? Hvala

    Odgovoreno: 02. 12. 2021.
    • Normarlno je da je dečiji prepucijum (kožica) prevučen preko glansa (glavića  penisa).To je fiziološka fimoza..  50% novorođenčadi  ima takav prepucijum (neretraktibilan).Krajem  6. meseca svega 15% ima gotovo kompletnan,rektrabilan prepucijum,odn.kožica se može prevući preko glansa.Između  3-4 godine ovaj procenat iznosi i do 90%,a potpuno odvajanje  može tek početkom puberteta.                                                                                                                                                             Dakle,oslobađanje glavića (retrakcija prepucijuma) je potpuna do pete godine,može i kasnije.Ne povlačiti.To može ozbiljno da naškodi jer boli,može da krvari,pravi ožiljke,čak i pojača prijanjanje kožice za glavić i nastaje stečena (sekundarna ) fimoza.                                                                                                                     Higijenu sprovodite svakodnevno vodom i sapunom.Kad zaboravi traumu u toku kupanja malo povucite kožicu ,koliko se može,ne snažno /zabavite dete ,da ne primeti/,radi higijene prepucijuma.    Pozdrav                                                                                                                                                                                                         Dr Vesna Vojnović Čolović,specijalista pedijatrije