Pozdrav! Djevojcica od 2 godine i 3 mjeseca pocetkom septembra imala je prehladu i drugi dan je imala napad pseudokrup. Dobila je cepic, poslana na kucnu njegu bez druge terapije. Od tada se oko 3 tjedna oporavljala, s tim da su simptomi prehlade kao kihanje i zacepljen nosic nestali vrlo brzo, javila se temperatura 10ak dana poslije koju su doktori povezivali s novim virusom i upalom grla iako se dijete nije "zalilo" na bol. Kasalj je prestao nakon mjesec dana, s tim da je citavo vrijeme koristila Prospan i kapi za nos. Dakle, nakon desetak dana "mira" javlja se unatrag 4 dana "zvizdanje" kod izdisaja bez drugih simptoma. Tu i tamo zakaslje suho, kihne. Nosic cist, opce stanje dobro, razigrana, jede i pije. Nocu se znoji, i to od najranije dobi, doktorov savjet za znojenje je bio laganije ju obuci. Zvizdanje kod disanja prestaje kad spava, nije cijelodnevno i javlja se bez nekakvog uzorka, da sad mogu reci nakon aktivnosti ili izlaska na hladan zrak ili slicno. Kada procisti grlo mojim nagovorom na kasljanje zvizdanje ne nestaje. Moram naglasiti da smo u Njemackoj i da zaista sve informacije od strane doktora su zbilja jako oskudne. Na zadnjem pregledu, kada se pojavio taj zvizduk, doktor je rekao kako cuje minimalni sum u plucima i ne bi ga nazvao bronhitisom jer je skoro pa neprimjetan, da nastavimo s prospanom i kapima. Molim savjet koje pretrage zatraziti.

    Odgovoreno: 22. 11. 2021.
    •                         To su deca "zviždači",koja tako reaguju na virusne infekcije.Ako je dobrog opšteg stanja,nema temperaturu,dobro jede,raspoložena,nisu potrebne posebne analize (sem uobičajenih:KKS, LF, CRP-ako ima visoku temperaturu).Terapija za virusne infekcije koju  primenjujete.Korisne su i inhalacije hipertoničnim rastvorom preko inhalatora.Pozdrav                                                                                                                                                                                                                                Dr Vesna Vojnović Čolović,specijalista pedijatrije                                                                                                                                                                                                          pedijatrijska ordinacija  Kinder Care.