Postovani beba ce za sedam dana napuniti 6 mjeseci.Na zadnjem pregledu 18.10.je imao 8.5 kg.Sedam dana prije napunjenih 5 mjeseci je poceo po malo jesti kasice.Sada je raspored obroka ovako.Oko 5.30 adaptirano mlijeko 150ml,oko 9.30 ad mlijeko 180,oko 1 kasica vocna ili povrtna,oko 16 ad 180 ml,oko 19 ad 180 ml i oko 22 ad 210 ml..Oko 3 u noci se probudi i popije 150 ml.Zato sto beba vec ima puno kilograma da li smijem ukinuti jos jedan obrok adaptiranog, i mozete li mi Vi napisati neki redoslijed hranjenja,koliko smije imati kasastih obroka i sminem li mu davati rizine pahuljice i meso?Hvala

    Odgovoreno: 15. 11. 2021.
    •                  Odojče  od punih 5 meseci do godinu dana, trebalo bi da ima 5 obroka ,.Uveče,posle kupanja,oko 20h,do 21h najkasnije daje se mlečna kaša(pirinčane pahuljice),koliko hoće i dopuni adaptiranim mlekom. Dete se zasiti i spava celu noć. Nema hranjenja noću. Ujutru,između 7-8h-ad.mleko; oko 10h voćni sok,sveže iseđena strugana jabuka,prvo,postepeno,do 100-120 gr max. Oko 11-11,30h,do 12h najkasnije-ručak:povrće +meso,koliko hoće,dopuniti ad.mlekom ako je potrebno ( II obrok). Sa punih 6 meseci se uvodi tvrdo kuvano žumance,postepeno:1/4, 1/3 ,1/2 i na kraju celo žumance,svaki drugi dan. Onda spava. Kad se probudi oko 14h-ad.mleko (III obrok). Oko 17h-voćna kaša (IV obrok) :strugana jabuka,izgnječena banana,jabuka i banana zajedno,jabuka i kruška itd. Uveče oko 20 h-mlečna kaša  ( prvo bez glutena).Dakle,5 obroka do godinu dana (sveže  izceđeni svoćni sok se ne računa u obrok.Njegova uloga je da stimuliše peristaltiku i spreči zatvor koji mogu da daju pirinčane pahuljice i naravno kao izvor vitamina C.Naglašavam,najmanji razmak između  dve nove vrste namirnica 3-5 dana.                        Savetujem,da pogledate sajt pedijatrijske ordinacije  Kinder Care.Na blogu  imate temu: REDOSLED UVOĐENJA NEMLEČNE HRANE U USHRANU ODOJČETA.                                                                                                                                                                                                                                                                           Pozdrav       Dr Vesna Vojnović Čolović,specijalista pedijatrije                                                                                                                                                                                                         pedijatrijska ordinacija  Kinder Care.

Komentari na pitanje: #190948

    • Postovana doktorice samo jos Vas molim za odgovor da li voce trebam kuvati znaci bebi kojoj ce uskoro 6 mjeseci,ili mogu dati i svjeze,jer do sada sam kuvala?Hvala puno