Poštovani, imam ćerkicu od 3,5 godine. U zadnje vreme krenula je da muca. Pitali smo našeg pedijatra u vezi toga, ona je rekla da je to zbog ljubomore i da želi da skrene pažnju na sebe jer ima mlađeg brata od godinu dana. Mi kao roditelji smo baš strogi prema njoj i često joj povisimo ton, ali iz razloga što ona ništa ne sluša, sve želi da ide kod dede koji joj sve dopušta, dok kod osoba koje su stroge i ne dozvoljavaju sve ona ne želi da ide. Takođe sam primetila da dok spava mrdaju joj se rukice ili nogice. Da li mogu da dobijem Vaš savet u vezi toga? Hvala puno

    Odgovoreno: 28. 10. 2021.
    •                      Za mucanje deteta potražite pomoć spec.logopeda.Preporučujem  Vam  Mr.Def. Ivana Ivankovića. U toku spavanja dete ima fazu plitkog sna u kojoj  ono sanja,pomera  ručice i nožice,trza se,pušta zvukove i može se lako probuditi.To je faza  sna u kojoj dolazi do stvaranja novih veza između ćelija mozga i bitna je za procese učenja i saznavanja.                                                                                                                                  Sledi faza dubokog sna.Dete spava mirno,sporije diše i i teže se budi.                                                                                                                                                                     Ceo taj ciklus traje oko 40 minuta i ove faze spavanja se smenjuju u toku noći.  Pozdrav                                                                                                                 Dr Vesna Vojnović Čolović,specijalista pedijatrije