Postovavi, Moja beba ima 11 mjeseci i ima probleme sa nocnim spavanjem. Uspavam je oko 21:00-21:30h, spava mirno prvih par sati i nakon toga pocinje da se budi veoma cesto, nekad u prosjeku svako pola sata a nekada svako 10-15min. U noci zna se po 10-15 puta probuditi. Nahranim je ali ne pomaze ni to, nije gladna, zedna ni mokra. Temperatura u sobi je prilagodjenja njoj. Ne znam zbog cega se to desava i sta moze biti uzrok. I da, to traje nekih mjesec dana i veoma je iscrpljujuce. Po danu spava dva puta po sat-dva. Ako mozete nekako da mi pomognete da rijesim taj problem bila bih Vam veoma zahvalna. Sedacan pozdrav.

    Odgovoreno: 22. 10. 2021.
    •                         Vaša beba se nalazi u  posebnom periodu razvoja ,koji počinje oko 6-7 meseca života i traje do 2,5, nekad i 3 godine života,Beba postaje svesna sebe,kao ličnosti,odvojene od majke,ali zna da zavisi od majke i plaši se da će je izgubiti,pogotovo ako je majka ostavljala bebu da je pričuva neko drugi ili je  došlo do neke drug, nove situacije(promena sredine,dolazak gostiju,odlazak kod pedijatra itd).Svaka novo dešavanje može da deluje stresno na dete.Ono doživljava  strah koji može da  ima za posledicu  poremećaj apetita,pad imuniteta i razboljevanje,a najčešće  buđenje noću (noćni strahovi).Beba se budi noću,proverava da li je majka tu,traži utehu i potvrdu da je bezbedno,da majka brine o njemu.                                                                                                                                                                                          Kad se beba probudi noću,važno je da se javite (majka,a ne otac),da je utešite,mazite,šapćete da ste tu,da ne brine,da spava.Svojim ponašanjem,nežnošću i pažnjom da ulijete bebi osećaj sigurnosti i da je smirite da zaspi.                                                                                                                                                        U toku dana,stalno pričajte bebi da ste tu,da brinete o njoj,da je čuvate i volite.Pripremajte dete za sve nove,nepoznate situacije.Igrajte se tih cituacija,Ako negde morate da izađete u toku dana,pripemajte dete za to,recite da će te se vratiti,da vas čeka,spremite iznenađenje kad se vratite.Svojim  brižnim ponašanjem će te bebi uliti sigurnost i noćna buđenja će se smanjiti .Kako beba sazreva ( a vi pomažete u tome pričanjem,objašnjavanjem,igrajući se određenih situacija) ,postepeno će prestati.Pozdrav                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             Dr Vesna Vojnović Čolović,specijalista pedijatrije                                                                                                                                                                                                          ordinacija  Kinder Care.