1. Gojaznost kod dece

    Pitanje broj: #158225

    Moja ćerka ima 10 godina i 2 meseca i ima 50kg. Pretpostavljam da je to mnogo više nego što bi trebalo, u tim godinama. Rođena je kao velika beba - 4. 600g i uvek bila krupnija od svojih vrsnjaka.

    Kako pomoći detetu oko ishrane, pogotovo sada kada je pubertet pred vratima? Da li treba posetiti stručno lice? Hvala!

    Odgovoreno: 26. 08. 2018.
    • Poštovana,

      Vaše dete ima višak kilograma. Prosečno, u tom uzrastu devojčice bi trebalo da imaju od 32 do 35 kg.

      Verujem da vaš pedijatar prati krivulju rasta i težine vaseg deteta, od rođenja, te vas može bolje informisati o tome. Svakako se prvo javite svom lekaru, pedijatru, a nakon toga, ako preporuke dobijene od njega ne urode plodom, konsultujete i nutricionistu, gde će dete dobiti konkretne preporuke ( jelovnik) kojih se morate pridržavati. Svakakako će se uraditi i laboratorijska ispitivanja, a po potrebi i druga ispitivanja.

      Podrška porodice i gajenje zdravog stila života u okviru porodice je osnovni preduslov da uspete u ovom poduhvatu. Dete mora uravnotežiti svoj kalorijski unos sa trošenjem kalorija, naravno, ne na uštrb rasta i razvoja.