U pitanju je dete od šest godina. Terapiju pije od šest meseci Tivoral, uz je pokazao da žlezda postoji i da je na svom mestu, vrednosti tsh su bile 11 kada je uvedena terapija. Moja sumnja i pitanje Vama, po nekim merilima sa kojom visinom vrednosti tsh se uvodi terapija i da li postoji mogućnost da žlezda atrofira zbog dugotrajnog korišćenja terapije. Dete se normalno ponaša, razvija i posle eksp.ukidanja terapije rezultati pokazuju normalne vrednosti.
    Šta dalje, da li je bila i potrebna...molila bi da mi odgovorite na moje pitanje.
    Veliki pozdrav.

    Odgovoreno: 30. 11. 2008.
    • Poštovana, hormonska terapija se ne ukida nikako samoinicijativno već nakon konsultacije sa dečjim endokrinologom. Razlozi za uvođenje Tivorala, kao supstitucione terapije kod dece su brojni: počev od disgeneze tireoideje (kada ne postiji štitasta žlezda, nalazi se na nekom drugom mestu tzv. ektopična ili se radi o hipoplaziji žlezde), preko poremećaja u sintezi tireoidnih hormona, nedostatka TSH (poremećaj na nivou hipofize), uticaja lekova, nedostatka joda ili zapaljenja štitaste žlezde. Dakle, brojni su poremećaji koje dovode do hipofunkcije, a veličina žlezde je normalna. Posavetujte se sa svojim endokrinologom ponovo i ukoliko on smatra da lečenje dalje nije potrebno, onda zaista možete i prekinuti terapiju.