1. Uticaj zračenja na bebu

    Pitanje broj: #154735

    Poštovani,

    Moja beba ima 6, 5 meseci i rađen joj je rtg glave zbog sumnje na povredu prilikom pada sa kreveta. Rađen je rtg snimak u 2 pravca, i snimak je u redu, beba je dobro. Ono što mene brine jeste koliko samo snimanje može da našteti bebi i da li povećava rizik od nastanka nekih bolesti? Jako sam zabrinuta.

    Odgovoreno: 03. 02. 2018.
    • Poštovana,

      Najiskreniji profesionalni savet jeste sledeći: nemate razloga za značajniju brigu. Prvo naravno da treba voditi računa koliko se osobe pa i deca zrače, i zbog toga ih ne treba nepotrebno izlagati zračenju. Ali jedan snimak neće naškoditi zdravlju Vašeg deteta, jer je efekat zračenja kumulativan što bi značilo da treba više puta da dete/osoba bude izloženo da bi imalo efekta na zdravlje.
      Budite bez brige i uživajte sa svojim detetom!