1. Grčenje ruka i facijalne ekspresije kod beba

    Pitanje broj: #155357

    Poštovani,

    Imam bebu staru 6 mjeseci. Normalno se razvija u potpunosti, ali u prethodnih 7 dana smo primjetili nešto čudno u ponašanju, naime dešava se da se kao zgrči rukicama i napravi neku čudnu facu u licu, to traje otprilike sekund, dva, uz to se ponekad samo strese kao da neki žmarci prođu kroz nju. Te face posebno pravi kad se uzbudi, kad joj neko priča i slično, mada se dešava i onako iz čista mira. Te face uopšte ne izgledaju prirodno. Vodili smo je njenog pedijatra koja nam ništa nije ni uradila ni predložila. Šta može biti uzrok takvih faca, grčenja rukica i ostalog?

    Odgovoreno: 03. 02. 2018.
    • Poštovani,

      Ovakvi slučajevi često dolaze do tercijarnog nivoa jer bude značajnu pažnju roditelja i porodice. Ja ću biti krajnje isrena i reći da pošto Vas je pogledala koleginica, u čiju stručnost ne smem da sumnjam, nemate razloga za brigu. Često kod dece koja su emotivnija, onako "živcanija" ovakva ponašanja budu način na koji dete iskazuje neko svoje zadovoljstvo ili češće nezadovoljstvo sitacijom. Takođe, moguće je da to Vi češće opazate od kad ste primetili prvi put pa Vam se čini da je to nenormalno. Ukoliko dete ima klasične znake epileptogenih napada, to bi za pocetak trajalo duže, drugačije biste to opisivali, ne bi bilo samo u vidu facijalnih ekspresija i još druge stvari bi se drugačije manifestovale. Ukoliko se ovakvo stanje pogorša, u smislu trešenja jedne strane tela ili trešenja rukica, sa ili bez povišene temperature, što će uvek biti praceno umiravanjem bebe posle tih epizoda onda je to svakako znak da se odmah javite pedijatru, ali sa ovakvom pričom brizi nema mesta ni najmanje. Uživajte sa svojom bebom!