Postovani doktore! Moj sin, koji ima 16 god. , pre tri meseca je imao 94 kg, dok mu je visina bila 180 cm. Uradili smo lab. Analize i rezultati su bili sledeci: glikemija (6, 1) , holesterol (5, 6) , trigliceridi (1, 9) , sgot (26, 1) , sgpt (44, 1) dok su sve ostale analize bile normalne (kks, fibrinogen, urin, protrombinsko vreme) . Nas pedijatar ga je poslao kod nutricioniste koji mu je dao odgovarajucu dijetu i predlozio je bavljenje sportom. Posle tri meseca drzanja dijete, moj sin sada ima 80 kg i visinu 181 cm. Nutricionista je rekao da mora jos mesec dana da bude na dijeti i da treba da smrsa jos 2 kg. U medjuvremenu je poceo da trenira dzudo. Juce, tj. 10. 02. Ponovili smo laboratorijske analize (date su ujutro, pre dorucka) i sve je bilo normalno (tipicni skolski primeri) , jedino je vrednost glikemije bila 6. Interesuje me, da li je to normalno i imam li potrebe da budem zabrinuta? Recite mi, ukoliko mislite da je to potrebno, kome da se obratim za pomoc. Napominjem da niko u porodici ne boluje od dijabetesa. Unapred zahvalna zabrinuta majka. Jasmina

    Odgovoreno: 24. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Kod dece preporućene vrednosti glikemije su do 5. 9mmol/l. Tako da vrednosti 6 nije neka povečana vrednost, jer kod dece može da se desi da pri vadjenju krvi, zbog straha. Vrednost bude malo veča. Nema razloga za brigu. Mada savetujem vam da povremeno kontrološete vrednost glikemije, i ako bi došlo do nekih značajnijih kolebanja, da se obratite dečjem endokrinologiu, koji će da urati potrebna ispitivanja i razrešiti dilemu.