Na sistematskom pregledu utvrdjeno je da moj sedmogodisnji sin ima visok krvni pritisak. Mozete li da mi kazete koja je normalna vrednost za njegov uzrast. On je tezak 27 kg.

    Odgovoreno: 01. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Niste naveli visinu dečaka. Normalna vrednost krvnog pritiska je skp i dkp < 90. Og percentila za pol, uzrast i visinu deteta. A hipertenzija kada je prosečni skp ili prosečni dkp ili i jedan i drugi veći ili jednak 95. Om percentilu za pol, uzrast i visinu izračunat iz najmanje 3 odvojena merenja u razmaku od nekoliko dana ili nedelja