Imam cerku koja je operisala sum na srcu. Nalazi su joj uredu visina joj je 107 a tezina 18 kg a ima 7 godina mislim da je mala za svoj uzrast. Sta bi mi preporucili

    Odgovoreno: 23. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Telesna težina devojčica uzrasta 7 godina kreče se od 17. 8kg (treći percentil) do27. 7kg (devedeseti percentil) a visina od111. 7cm do 129. 4cm. Medjutim važna je visina roditelja, jer visina deteta je u skladu sa visinom roditelja u slučaju daje projektovana adultna visina unutar raspona: ciljna visina +-5cm (ciljna visina za devojčice se izrazunava po formuli visina oca+visina majke podeljeno sa dva i minus 6. 5) . Jeste da je visina niža od vrednosti za devojčice tog uuzrasta. Možda je u pitanju familijarni ili genetski niski rast ili porodično usporeni ili konstitucionalni rast, ili kombinacija ta dva stanja. Najbolje se obratite dečjem endokrinologu, koji će da proceni pravo stanje i po potrebi preduzeto odgovarajuće mere ispitivanja.