Postovana, budite ljubazni da mi odgovorite na sledece pitanje u vezi sa imunizacijom deteteta: nasa devojcica je izmedju ostalog primila tri puta pentaksim vakcinu, zatim mmr sa navrsenih 12 meseci. U nadleznom domu zdravlja nam nista nisu rekli o daljem procesu imunizacije tj. Kada i sta sledece treba da primi. Takodje me zanima na koji vremenski period se dete odvodi na redovne sistematske preglede u ovom uzrastu? Sada je devojcica stara 19, 5 meseci. Takodje vas molim da mi kazete koja je normalna minimalna visina deteta za taj uzrast (devojcica, 19, 5 meseci stara) ? Unapred zahvalna porodica stamatovic

    Odgovoreno: 25. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Što se tiče kalendara vakcinaciije od navršenih 17 do navršenih 24 meseca trebalo bi da primi dtp-revakcinaciju 1 i polio revakcinaciju1. U sedmoj godini: mmr revakcinaciju, dt-r2 i polio r2, a u 12. Godinu hepb. Posle godinu dana obavezno je da se dete odvede na sistematski pregled, a češći odlasci zavise od toga da li imate neki problem ili ne. Pre svake primljene vakcine dete mora da se odvede na pregled kod pedijatra koji će odlučiti da li će dete da primi vakcinu ili ne. Što se tiče visine ona je, prema tabelama, za devojčicu uzrasta 18 meseci 79. 4cm (treči percentila, ispod toga je nizak rasta) do 89. 8 cm (90-ti percentil) , odn za devojčice u drugoj godini života minimalna visina 82. 2cm (treči percentil=- 93. 5 (90-ti percentil)