Hocu da pitam da danas mom sinu koji ima 13 god. Bio na pregled danas a bio zbog gynaecomastia pubertalis. Lekar mu je dao dijagnozu i kaze da je sve u redu ali napisao mu tablete kojie treba da ih koristi 6 meseca/a te tablete su >novaldex/tamoxiphen, moja sopruga bila je sa tim kod maticnog lekara za recepte tako da maticni lekar nije htela da pise recept zato sto je rekla da ove tablete treba da odobri komisija zato sto on je u pubertetu da ih ne sme uzeti-molim vas da nas posavetujete sta da radimo, mi smo sada u zabludi, dali da koristi te tablete ili ne i u cemu se radi, kakvie tablete su, za sta se koriste. Hvala vam savetu.

    Odgovoreno: 15. 10. 2009.
    • Poštovani,
      Tomaxiphen je nesteroidni antagonist estrogena koji se koristi u lečenju karcinoma dojke, u žena čiji je tumor estrogen zavistan, a takodje i u profilaksi kod nekih žena sa rizikom od karcinoma grudi. Mada koristi se i u lečenju ginekomastije, preranog puberteta i drugih slučajeva sa viškom estrogena. Pošto se radi o detetu, da li su prethopdno radjena potrebna hormonska ispitivanja, i da li je tu terapiju prepisao dečjii endokrinolog? Sa hormonskom terapijom treba biti oprezan u dečjem uzrastu, i nikako uključivanja bez potrebnih laboratorisdjkih ispitivanja