Moje dete ima dve godine. Bris iz nosa je pozitivan na bakteriju brahamelu cataralis. Kakva je to bakterija i da li se daje terapija za tu bakteriju?

    Odgovoreno: 11. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Brachamela catarrhalis je gram negativna bakterija, aerobni diplokok. Često je javlja u gornjrm respiratornom traktu, naročito u dece, ali se sve više prepoznaje kao patogeni organizam koji u dece uzrokuje upalu gornjeg respiratornog trakta, upalu srednjeg uha, sinusa, infekcije donjeg respiratornog trakta (bronhitis, upalu oluća) , upalu oka, traheitis, mada može da izazove i jednu bakterijemiju u organizmu, i to u dece sa oslabljenim imunitetom. U sporadičnim slučajevima može biti uzrok neonatalnih unfekcija oka, urinarnih infekcija, infekcija rana.
      što se tiče terapije, u velikom broju slučajeva javlja se rezistencija na penicilin, tako da se više koristi antibiotici iz grupe makrilida kao što su eritromocin ili claritromicin