Poštovana, imam kćerku od 8 god. , izrazito zdrava, osim što je sa 5, 5 god. Imala hsp (purpuru) tri mjeseca. Nakon toga, u šestoj god. U par mjeseci je imala 2 hipoglikemijske krize ujutro, zadah na aceton ponekad, plačljivost, jak osjećaj gladi. Tada smo uradili par testova guk-a, (jutarnji do 5, 2, po danu do 6, 8mmol) , te hba1c 5, 3% ubrzo se stanje smirilo, te u dvije god. Nismo radili ništa, no sada su se simptomi vratili te smo ponovo izmjerili par vrijednosti glukoze (ujutro: 5, 6 a po danu od 5, 6- 6, 7mmol) 1. Šta da radimo s njom? 2. Da li je moguće da joj je disbalans uzrokovao sirup portalak, koji je pila 3 dana veliku kašiku, jer joj se drugi dan od toga desila hipoglikemija ujutro (glavobolja, slabost, nagon na povraćanje, ležanje. . . A nakon doručka propričala i zdrava) ? Unaprijed hvala!

    Odgovoreno: 10. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Neohodno je da se obratite dečjem endokrinologu koji će da pregleda dete, uradi sva potrebna ispitivanja i odlučiti o daljem pračenju deteta. Nebi trebalo da sir. Portalak uzrokuje te promene