Poštovani, imam sina od 40 dana u toku posle rodjenja mu je ustanovljena hidronefroza. Bili smo vec na tri ulatra-zvuka doktorka kaze da je dobro posto je isto kao i na rodjenju ne pogorsava se ali da je razlika u velicini velika. Sad nas salje da uradimo statičku scintigrafiju bubrega mozete li mi malo objasniti ovu metodu posto sam citao da je u pitanju nuklearna medicina a dete ima samo 40 dana pa se bojim mogucih kontraindikacija. Hvala unapred

    Odgovoreno: 10. 10. 2009.
    • Poštovani,
      Statička scintigrafija bubrega je dijagnostičjka metoda koja se koristi da bi se prikazao izgled i funkcija bubrega markerom. Za to najčešće se koristi dimerkaptojantarna kiselina obeležena tehnicijomom koija se ubrizgava u venu i nakuplja u koru biubrega. Posle 2 do 4 sata posle ubrizgavanja bolesnik se snima. Ovom metodom se procenjuje veličina, položaj, pomičnost bubrega i eventualne promene u bubregu. Njome se procenjuje i funkcija bubrega tako što se prati količina i raspored markera u bubrežnoj kori, što zavisi od toga koliko je sačuvana funkcija tubučarnih ćelija bubrega.