Imam decaka starog 4 meseca koji je rodjen sa hemangiomom na sredini glave, u pravcu nosa. Do sada je narastao do precnika od 1cm i pre nekog vremena stao. Zanima me kakva je terapija i kojoj je instituciji i lekaru u beogradu najbolje da se obratim? Hvala.

    Odgovoreno: 04. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Hemangiomi su najčešći vaskularni tumori u odojčadi, koji se vide u približno 10% odojčadi do prve godine života. Mogu da se jave na rodjenju obično nekoliko dana i nedelja posle porodjaja, do uzrasta od godinu dana. Mekani su, mogu da se obuhvate, često su nejasno ograničeni. Postepeno se povečavaju do kraja prve godine života, a zatim regresiraju. Mada mogu da rastu do 15 meseci, mada največi rast dostiižu od 6 do 9-og meseca. Potom involuiraju približno 10% godišnje. , od, 39% do 3 godine, 50% do 5 godina i 70% do 7 godina. Najčešće se vidjaju u ženske odojčadi i u beba majki sa nekom abnormalnostu placente. Više od polovine hemangioma se nalaze na glavi i vratu, oko 25% na grudnom košu, a ostatak na ekstremitetima. Večina odojčadi ima samo jednu leziju, mada mali broj može da ima i multipne hemangiome, od nekoliko do stotine i više. U nekim kožnim lezijama udruženi su i sa unutrašnjim lezijama. Unutrašnje lezije mogu da obuhvate jetru, gastrointestinalni trakt, cns i pluća i druge organe, i može da izazove simptome zavisno od lokalizacije i u takvim slučajevima zatražiti konsultaciju lekara, hirurga.