Moj sin uvek kad je bolestan ima bele cepove na krajnicima. Lece ih antibiotici ali bih ipak da saznam nesto vise o njima. On sada ima 11 godina. Uvek ima temperaturu do 40" sve dok mu ne skinemo cepove.

    Odgovoreno: 29. 09. 2009.
    • Poštovana,
      U pitanju je gnojava angina koja je uzrokovana bakterijom streptokok beta hemolitikus grupe a, koji luči brojne toksine i enzime koji oštečuju mnoge organe i tkiva. . Na nju mora da se obrati pažnja, naročito zbog kasnih komplikacija koje izazivaju kao najozbiljnije kasne komplikacije mogu da se jave reumatska groznica i akutni glomerulonefritis, koje moga da ostave i invalidnost. Leči se penicillinom, ili ako je dete alergično na penicillin, eritromicinom