Imam devojcicu od osam meseci i izolovana joj je proteus mirabilis 10 na petu u urinu. Pre mesec i po dana je imala eserihiju coli 10 na sedmu, i kao terapiju je pila cefalexin osam dana, mesec dana posle terapije radjena je urino kultura i izolovana joj je proteus mirabilis. Interesuje me koliko je opasna i koje organe napada, molim vas da mi ukratko objasnite o toj bakteriji. Unapred hvala jovan

    Odgovoreno: 28. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Proteus mirabilis je gram negativna bakterija, funkcionalno anaerobna, koja je čest uzročnik infekcija urinarnog trakta, u osoba sa funkcionalnim u strukturalnim abnormalnostima urinarnog trakta. Uzrokuje 90% svih proteus infekcija u ljudi. Može da dovede do ozbiiljnih infekcija urinarnog sistema, uključujući i pijelonefritis.