Moja cerka ima 26 meseci, aprila ove godine bili smo kod ortopeda i dijagnoza je: genua et crura vulga. Pedes calcaneovalgi. Molim vas za objašnjenj ove dijagnoze. Hvala

    Odgovoreno: 27. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Gena valga u narodu pozno kao x noge. Klinički kada se sastave kolena dodiruju se i medijalni maleolus potkolenica. Obostrani deformitet je najčešće urodjen, a retko se javlja kao posledica rahirtisa. Jednostrani genu valgusmjavlja se posle traume.
      pes calcaneo valgus često se javlja kao kongenitalna mana. Klinički odgovara pokretu everzije u skoćnom zglobu. Stopalo je usmereno upolje, naviše.