Poštovani doktore u maju sam vam postavila pitanje na koje još nisam dobila odgovor, pa ću pokušati ponovo. Imam devojčicu koja se aktivno bavi plivanjem od svoje 6 god. Aktivno, znači šest dana u nedelji u proseku po 4km dnevno, za vreme raspusta je to i po dva puta dnevno. Već godinu dana stoji sa rastom, što je počelo njoj jako da smeta. Sada ima 12 god, visoka je 151 cm a teška 50 kg. Trener nam skreće pažnju da je teška i da treba da oslabi. Po konstituciji je prilično jaka i sva je u mišićima, pa je meni taj njegov komentar malo nejasan. Trenutno me zabrinjava njena visina, najviše zbog njenog psihičkog stanja. S obzirom da je sa 10 god dobila menstruaciju koja je od samog početka prilično redovna, interesuje me da li je prestala sa rastom ili ne. (pročitala sam na internetu da sa dobijanjem menstruacije devojčice u roku od dve godine staju sa rastom. Da li je to tačno ili ne?) suprug je visok 197 cm a ja 170 cm. Bila bi vam jako zahvalna na odgovoru.

    Odgovoreno: 23. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Što se tiče telesne težine, njen indeks telesne mase je 21. 93 što je svrstava u predgojaznost a ne u gojaznost. Kod devojčica od 12 godina normalni indeks telesne mase je do 21. 7, a preko toga je predgojaznost a gojaznost se smatra sa itm od 26. 7 i više. Što se tiče telesne vesina ona je na 50-om percentilu, što se ne smatra za nizak rast. Koja je vaša visina bila u njenim godinama?