Poštovana,
    Imam dve devojčice, jedna ima 2 godine a druga 5 godina. Obe devojčice su podložne respiratornim infekcijama i često imaju upale srednjeg uva i upale pluća. U poslednje vreme sam mnogo čula o vakcinama prevenar i pneumo 23, pa me interesuje da li bi i moje devojčice mogle da prime ove vakcine i u kojim dozama, odnosno do kog uzrasta.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 13. 08. 2009.
    • Poštovana,
      U našoj zemlji vakcine prevnar i pneumo23 ne daju se rutinski deci u sklopu obavezne imunizacije. Obično se daju u privatnim ordinacijama i roditeli ih sami kupuju. Vakcina pnumo 23 može se nači u Beogradu, a prevnar se naručuje iz švajcarske. U svetu se primenjuju u preko 120 zemalja bez ikakvih komplikacija. Prevnar vakcina se daje kao zaštita od streptokoka koji mogu da izazovu teške bolesti kod beba, sadrži oslabljene sojeve streptokoka. Vakcina se daje bebi u uzrastu od 6 meseci. Prva doza se daje u uzrastu od 3 meseca, a svaka naredna u razmacima od 8 nedelja. Četvrta doza se daje u uzrastu 12 do 15 meseci. Preporučuje se i deci koja su osetljiva (deci sa dijabetom, određenim anomalijama, hroničnom upalom pluća) u uzrastu od 2 godine. Može se dati u uzrastu do 9 godina, mada zdrava deca uzrasta 5 godina retko oboljevaju od bolesti koje su prouzrokovane tim bakterijama. Vakcina pneumo23 je vakcina protiv invazivnih infekcija izazvanih bakterijom pneumokok, a štiti i od koimplikacija gripa, težih upala pluća, a u dece je zaštita od meningitisa izazvanog pneumokokom, i od upale srednjeg uva. Primenjuje se jednom u 5 godina
      Pozdrav.