Poštovana,
    Da li je moguće da bebi kefalhematom izađe tek posle mesec ipo dana od porođaja?
    Unapred zahvalna zbunjena majka!

    Odgovoreno: 03. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Kefalhematom je otok koji nastaje u toku porođaja prolaskom glavice deteta kroz porođajni kanal. Nekada se javi i kao posledica izvlačenja deteta vakum-ekstrakterom. Vidljiv je od drugog dana života. Spontano nestaje posle nekoliko nedelja, a nekad i više meseci. Samo izuzetno je potrebna pomoć hirurga. Lečenje je potrebno samo ako se javi komplikacija u smislu bakterijske infekcije.